Börje Dorch, Sportauktion

355450

BÖRJE DORCH (född 1929): (6 st) Illustrationer, signerade Börje Dorch, ISRACING, SIMNING, FRIIDROTT, HANDBOLL (2) "Guif_IFK Malmö", GALOPP TÄBY, akvarell och tusch, 21x27 - 28x37 cm

HISTORIK:
Börje Dorch, svensk tecknare, journalist och författare. Huvudsakligen verksam inom sportens värld och var en duktig amatörboxare med landslagsmeriter. Dorch grundade Svenska Boxningsförbundets tidning Boxning och Föreningen Punchpralinerna. Barndomsvän med fotbollsspelaren Nacka Skoglund och finslipade Hammarby IF:s nuvarande klubbmärke.

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Sport och fritid

Börje Dorch,  Sportauktion

Budhistorik

2016-02-27 kl 16:25
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.