Börje Dorch illustrationer, Sportauktion

355444

BÖRJE DORCH (född 1929): (6 st) Illustrationer, signerade Börje Dorch, ISHOCKEY (2) bla Tre Kronor, FOTBOLL, bla "MFF-Göteborg", "Norrköping x Örebro idrottsparken, reporter Stieg Johansson", "Örebro x Luleå Eyravallen reporter Arne Hegerfors", 20x24 - akvarell och tusch, 29x37 cm;

HISTORIK:
Börje Dorch, svensk tecknare, journalist och författare. Huvudsakligen verksam inom sportens värld och var en duktig amatörboxare med landslagsmeriter. Dorch grundade Svenska Boxningsförbundets tidning Boxning och Föreningen Punchpralinerna. Barndomsvän med fotbollsspelaren Nacka Skoglund och finslipade Hammarby IF:s nuvarande klubbmärke.

Någon med fläckar

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Sport och fritid

Budhistorik

2016-02-27 kl 14:06
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.