Svenska landslaget memorabilia, Sportauktion

355126

SVENSKA LANDSLAGET 1950-TAL - MEMORABILIA - mm, VAS märkt DBU (Dansk Boldspil Union) och Danmark-Sverige 23.Oktober 1949 (Träningsmatch i Köpenhamn, 3-2 till Danmark), höjd 18 cm, diameter 12 cm; MINNESTALLRIK: Der Schwedischen Nationalmanschaft, November 1949, Kapfenberger Sportvereinigung (Österrikisk fotbollsklubb), diameter 19 cm; PRESSBILDER (26 st): bla Sverige-Danmark 10 okt 1948, Sverige-Ungern 19.6.49, Pressens-lag- Sverige 18.5.50, Knut Nordahl i luftduell (Ungern), Dansk läktarplats med banderollen "Knyt så naeven, hold på kuglen, nu skal svensken ha` på mulen"; MENY: Ungern-Sverige, Budapest 1949 november 20
HOTELLDEKALER (17 st), samt SAS embarkation card.
FAT (okänt ursprung), märkt, diameter 7,5 cm

PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

Vas med skador/lagningar, foton med veck (rullade)

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
2359603
900
2359607
850
2359603
2359606
750
2359603
700

Slutpris SEK:
900
91 EUR, 103 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.