Newcastle, Wolverhampton, Milan, Sportauktion

354942

KNUT NORDAHL - MEMORABILIA - IFK NORRKÖPING - ENGLANDSTURNÉ 1946 mm: MENYER: Wolverhampton Wanderers November 11 th 1946 med autografer och IFK Norrköping bla Knut och Gunnar Nordahl; Newcaste United, 6 th november 1946 Royal Station Hotel Newcatle, med autografer från 15 st Newcastle-spelare, Charlton Athletic, 31 oktober 1946/Café Royal London (2 st), med autografer av 16 st Charlton-spelare; ALLERS IDOLBILD på Knut Nordahl, signerad; MATCHPROGRAM, Blauw-Wit-Norrköping, 24 november 1948 (IFK vann med 3-1); MENY: Sverige-England, Hasselbacken 26 maj 1946; AUTOGRAFER, Burnley FC 1948 (10 st), på papper 9,5x5,5 cm; 2 VYKORT till Knut Nordahl 1951 o 52 (Paris samt Madrid) med autografer från delar av IFK Norrköping, bla Gösta Nordahl, Henry Källgren, Herbert Sandlin; PRESSFOTON (4) bla IFK Norrköping mot Juventus samt IFK-Malmö FF; PRESSFOTO med Knut , Gunnar och Bertil Nordahl 23.11.49

PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

HISTORIK:
IFK Norrköping reste till England på en turné under hösten 1946. Laget skulle spela fyra matcher mot flera anrika engelska proffsklubbar. Det blev tre segrar (mot Charlton 3-2, Sheffield U 5-2 och Newcastle 3-2) och en oavgjord (Wolverhampton 1-1)! Matcherna sågs av totalt 119 000 åskådare. IFK Norrköping kom hem till Sverige som hjältar och resultaten gav säkerligen eko i hela fotbollsvärlden.

Fläckar, hanteringsveck

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Böcker/Kartor

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (18 bud)
2359652
2355794
2 800
2359651
2 800
2355794
2 600
2359650
2 400

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.