VM BRASILIEN 1950 memorabilia, Sportauktion

 
 
 
Auktionsnr
354898
 
Beskrivning

FOTBOLLS-VM BRASILIEN 1950, ITALIEN/SVERIGE MEMORABILIA mm, 22 st autografer av det Italienska VM-laget 1950 på vykort "Squadra Nazionale Italiana IV Campionato Mondiale di Calcio Coppa Jules Rimet, Brasile giugno-Luglio 1950", bla Mari (Juventus), Cesari (Atalanta), Pandolfini (Fiorentina), Tognon (Milan), Fattori (Inter), Giovannini (Inter)..., 15x9 cm; SMÅTRYCK (1 st): V.M. 1950 Svenska landslagets resa till Brasilien, 8 sidor, PRESSBILDER (6 st) visandes delar ur det svenska VM-laget 1950, 3 med text på baksidan "Sweden wins Italy scoring 3 to 2 in Sao Paulo, for World Championship of football/Swedish team enters into the ground" samt "Rio-spelarna anlände på torsdagskvällen till Bromma...fr vänster Sune Andersson, Torsten Lindberg, Bror Mellberg och Knut Nordahl", "VM-laget på Bosön, Riolaget inklädes på tisdagen från topp till tå i landslagsdress. Bruna gabardinkostymer, beigefärgad lätt hatt som skydd mot söderens heta sol 13/6-50"; VM-kval till Brasilien: INBJUDNINGSKORT (2): Svenska Fotbollsförbundet har med anledning av landskampen (VM-kval till VM i Brasilien 50) Sverige-Irland äran att inbjuda Herr Kunt Nordahl till supé å Grand Hotel, Spegelsalen 2 juni 1949, "The Football Association of Ireland: The Council of the association request the plasure of the company K.Nordahl at a Dinner to the Swedish Internation Team and Officials in the Gresham Hotel O´Connell st Dublin 13 november 1949" (returmatchen/VM-kvalet mot Irland vanns av Sverige med 1-3, Sverige vann med totalt 6-2) samt PRESSBILD med Gustav VI Adolf och landslaget på Råsunda 2 juni 1949 (Sverige vann med 3-1); HOTELLDEKALER, 2 st Hotel Ambassador Rio de Janeiro, ca 12x10 cm samt 3 st Gresham Hotel, Dublin, 10x12 cm

PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

HISTORIK: Italien vann fotbolls vm 1934 och 1938 men pga 2 världskriget blev det inget vm 42 och 46 och var därför inför VM-50 i Brasilien regerande mästare.
Kriget men framförallt flygplansolyckan 1949 med mästarlaget Torino hade satt sina spår i Italien och deltagandet i VM 50 var högst osäkert. Torino hade vunnit ligan 4 år i rad och utgjorde stommen i landslaget.
Det italienska landslaget åkte tillslut men vägrade av förklarliga skäl flyga, resan gjordes därför med båt vilket tog ca två veckor. Italien hamnade i samma grupp som Sverige och Paraguay. Bronsmedaljören Sverige, där bla Knut Nordhal ingick, vann mot Italien med 3-2 och Italien åkte därmed ur turneringen.


 
Kondition
foton rullade, skador, veck
 
Kategorier
Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor
 
Visas
Nybrogatan 32, Stockholm
 
 
 
VM BRASILIEN 1950 memorabilia,  Sportauktion
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (3 bud)
 
Bud nr
Tid
Bud SEK
2357146
2016-02-26 16:34:55
2 000
2348060
2016-02-22 19:16:37
1 500
2344767
2016-02-21 10:44:30
1 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2016-02-27 kl 10:20
Slutpris SEK:
2 000
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK