Gunnar Nordahl signerade vykort, Sportauktion

354581

GUNNAR NORDAHL, 84 st, signerade vykort "Gunnar", 1950-60-tal, ställda till familjen Nordahl, 2 även signerade Nils Liedholm, pressbilder (4 st) bla Gunnar Nordahls emottagande av fotbollspris

PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

Gunnar Nordahl, (1921-1995), var en svensk fotbollsspelare, centerforward, fyrfaldig svensk mästare för IFK Norrköping, allsvensk skyttekung fyra gånger. Han spelade i det svenska landslag som tog guld vid OS i London 1948 och gjorde sammanlagt 43 mål på 33 landskamper. Han blev Sveriges första fotbollsproffs när han 1949 värvades till AC Milan. Gunnar Nordahl är en av tidernas främsta målskyttar i italienska Serie A, vars skytteliga han vann fem gånger mellan 1950 och 1956.
Ingick i den berömda Milan-trion GR-NO-LI (Gren - Nordahl - Liedholm)

Veck, skador

Monter 5

Budhistorik (9 bud)
2360365
2360359
2360356
750
2360352
700
2360349
650

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.