Knut Nordahl 2 brev 1950, Sportauktion

354502

KNUT NORDAHL, (2) maskinskrivet brev (kladd), Norrköping 1950, Till Polismästaren Gillis Kleberg "Som polismästaren kanske redan känner till, har undertecknad nu bundit sig föra att i fortsättningen spela proffs för fotbollskklubben Roma i Rom. Kontraktet lyder på två år. Detta betyder, att jag fr.o.m den 8 ds tagit avsked från poliskåren...." samt maskinskrivet brev från polismästaren Kleberg, Apelvägen Stocksund, 13 september 1950; FOTO: med Knut Nordahl, samt troligen med delar av poliskåren i Rom, 18.2.52, med dediktation till A Knut Nordahl ...
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj
HISTORIK: Knut Nordahl (1920-1984), var en svensk fotbollsspelare.
Hos IFK Norrköping var Knut med om att hemföra fem allsvenska segrar, två cupvinster och även göra 99 mål innan han 1950 blev proffs hos AS Roma i Italien. Där stannande han till år 1952, då han återvände till polisarbetet i Norrköping.

Veck

Monter 5

Budhistorik

2016-02-27 kl 14:03
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.