Knut Nordahl London OS 1948, Sportauktion

354327

OLYMPIADEN I LONDON 1948 - KNUT NORDAHL, memorabilia: IDENTITY CARD No 9304, competitior category, signerad Knut Nordahl, passfoto; TRAVEL PASS, signerad Knut Nordahl, Gevaliarosteriets OLYMPIA KALENDER 1948; LEGITIMATION, Svenska Fotbollsförbundet, signerad Knut Nordahl, Råsunda 19/11 1947; OLYMPIAVISAN, 1948, papper; MAGASIN, "Sommar-Olympia London 1948; MATCHBILJETT till 31 July 1948 18:30 Great Britain-Netherlands 4-3, Arsenal Stadium, Highbury; CABLEGRAM via Norhern 1948; BREVKORT ställt till Knut Nordahl, från Ordföranden i Svenska F.F. (1937-49) Johan Elof Ericsson (i riksdagen kallad Ericsson i Åtvidaberg) 1887-1961, undertecknad, 12/4-49. totalt 9 delar
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj

Skador

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Böcker/Kartor

Monter 5

Budhistorik (5 bud)
2357413
1 900
2356449
2355467
2348933
500
2348932

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.