Floyd Patterson, Sportauktion

354283

FLOYD PATTERSON - BOXNINGSHANDSKAR, 1900-talets mitt, 1 par, den högra handsken signerad Floyd Patterson, handskar med lappar Made in Pakistan, samt SOUVENIRPROGRAM VM i Tungviktsboxning Floyd Patterson vs Jimmy Ellis, Fotbollstadion Solna 14 september 1968

PROVENIENS:
Inga Johansson, Västerås.
Enligt uppgift och tidningsutklipp (medföljer ej) utlottades dessa boxningshandskar vid/efter boxningsgalan 1968 i Solna. Vinnaren drogs på sittplatsnumret.

Brukssllitage

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid

Floyd Patterson,  Sportauktion

Budhistorik (14 bud)
2354033
4 600
2353986
4 400
2353625
3 400
2353623
3 200
2351456

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.