Knut Nordahl 1950 kontrakt, Sportauktion

354260

KNUT NORDAHL, kontrakt 1950, brevpapper Grand Hotel Flora - Roma, "Herrar Sune Andersson, Knut Nordahl och Stig Sundkvist Roma A.C. Rom å ena sidan och A/B Wivefilm och Tidningen Expressen, Stockholm å andra sidan har idag överenskommit följande: ....., undertecknat G.Engström (Wivefilm);
PROVENIENS: Fotbollsspelaren och OS Guld-medaljören Knut Nordahls familj
SUNE Isidor "Mona-Lisa" ANDERSSON,1921-2002, var en svensk fotbollsspelare och fotbollstränare som spelade med i det svenska landslag som vann olympiskt guld i OS i London 1948. Smeknamnet "Mona-Lisa" fick Andersson på grund av sitt outgrundliga "pokerface" i alla situationer. Klubbar bla AIK1946-50, AS Roma (1950-1952)
STIG "Vittjärv" SUNDQVIST, (född 1922 i Boden- 2011), svensk fotbollsspelare, vänsterytter, allsvensk i IFK Norrköping 1949-50, VM-bronsmedaljör 1950 och elva gånger landslagsman. Efter VM-turneringen blev han professionell i den italienska klubben AS Roma, där han spelade i två säsonger fram till 1952.

Veck, skador

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik

2016-02-27 kl 16:31
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.