Autografer bla Manchester United -58, Sportauktion

 
 
 
Auktionsnr
351941
 
Beskrivning

AUTOGRAFER, 1950-tal, skissblock, mestadels fotboll bla Svenska landslaget 1953 och 1956, Englands landslag 1956 (bla Manchester United-spelarna Duncan Edwards, Tommy Taylor, Roger Byrne och John Berry, se historik nedan) Sovjets landslag (Jasjin mfl), Ungern (Puskas mfl), Tysklands landslag 1956 (Fritz Walter mfl) Danmarks landslag, Inter 1956 (Nacka mfl), Hajduk, Atletico Madrid, delar av Juventus (Kurre Hamrin mfl) Spartak, Austria Wien, AIK (Kurre Hamrin mfl), Djurgårdens IF, Hammarby IF 1956, IFK Göteborg, Hälsingborgs IF, Kalmar FF, Halmstad BK, bröderna Skoglund "Nacka" och "Ya", tennis:Trabert, Pancho Gonzales, Engelska Davis Cuplaget, bandy (Edsbyns IF) ,Ishockey: Djurgårdens IF (Tumba mfl), SSK; autografer på tidningsklipp, bilder, papper mm. Skissblockets mått ca 31x24 cm, ca 47 sidor
PROVENIENS: Autografer tagna direkt av nuvarande ägares far på 1950-talet
HISTORIK/MANCHESTER UNITED 1958:
Flygolyckan i München inträffade 6 februari 1958, då ett flygplan chartrat av fotbollsklubben Manchester United havererade vid start från Münchens flygplats.
Planet flögs av British European Airways och var av typen Airspeed Ambassador. Ombord fanns 44 personer; Manchester Uniteds fotbollslag, ledare, journalister med flera, som var på väg hem efter en bortamatch i Europacupen mot Röda Stjärnan Belgrad. Planet mellanlandade för tankning i München, där det misslyckades att lyfta och kraschade in i intilliggande byggnader.
23 personer omkom. Av dem var åtta spelare i Manchester United. Av de nio överlevande spelarna var de flesta svårt skadade, flera spelade aldrig mer toppfotboll. Klubben skapade ett lag av reserv- och ungdomsspelare, som vann två matcher till i ligan det året. Med på planet fanns den framtida storspelaren Bobby Charlton och den legendariske tränaren Matt Busby.
Autografer av följande Manchester United-spelare som var med på Münchenplanet ingår i denna post. De spelade en träningslandskamp mot Sverige 16 maj 1956 på Råsunda, matchen slutade 0-0, autograferna är från denna match:
Roger William Byrne (8/2 1929 - 6/2 1958)
Thomas "Tommy" Taylor (29/1 1932 - 6/2 1958)
Duncan Edwards (1/10 1936 - 21/2 1958)
Reginald John "Johnny" Berry (1/6 1926 - 16/9 1994)


 
Kategorier
Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor
 
Visas och avhämtas
Nybrogatan 32, Stockholm
 
 
 
 
Autografer bla Manchester United -58, Sportauktion
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (17 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
2359639
2016-02-27 14:20:09
5 600
2359638
2016-02-27 14:19:17
5 400
2359637
2016-02-27 14:18:54
5 200
2359635
2016-02-27 14:18:41
5 000
2359635
2016-02-27 14:18:22
4 400
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2016-02-27 kl 14:23
Slutpris SEK:
5 600
Utropspris SEK:
4 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

Alltsedan starten 1996 har Antikskolan utbildat närmare 5.000 elever i konst- och stilhistoria.

» Läs mer