Autografer av Pelé, Nacka Skoglund Sportauktion

351865

AUTOGRAFER, 1950-tal, skissblock, Fotbolls-VM 1958: Brasilien, Frankrike, Sovjet, Mexico; Klubblag: Arsenal, Juvenus, Lokomotiv, Udinese; Övrigt fotboll: enstaka av svenska VM-58 spelare (Liedholm, Gren, Simonsson, Kalle Svensson, Parling, Hamrin, Bergmark, Axbom, Nacka Skoglund), Pelé (3 st), Svenska B-landslaget i fotboll, allsvenska klubbar bla Djurgårdens IF och AIK, IFK Norrköping; Övriga sporter: USA - ishockey, Friidrott: Tysklands och Finska Friidrottslandslag -57, Ishockey: Tre Kronors VM-trupp (VM mästare 57), Djurgårdens IF, Eddie Machen (tungvikt), pingis, skidor, bandy, friidrott (Emil Zatopek);
Autografer på tidningsklipp, bilder mm. Skissblockets mått 31,5x25 cm, ca 60 sidor.
PROVENIENS: Autografer tagna direkt av nuvarande ägares far på 1950-talet

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
2360320
7 400
2360329
7 200
2360320
6 400
2360319
6 200
2360307
6 000

Slutpris SEK:
7 400
723 EUR, 846 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.