Dirck Stoop batalj

350790

DIRCK STOOP (Utrecht, 1610-1681): Bataljscen mellan holländare och turkar, olja på parketterad pannå, 57,5 x 90,5 cm
På baksidan äldre etikett med ägaremblem.
Konsthistoriken Arnold Houbraken (1660-1719) nämner Stoop som en förnämlig hästmålare, särskilt omtyckt för sina bataljer.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Bataljscenen var ett mycket uppskattat motiv under 1600-talet. Genom den här målningens symbolik ville man förmedla bilden av de kristnas överlägsenhet över turkarna

Parketterad pannå med retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Dirck Stoop batalj

Budhistorik (13 bud)
2304601
26 000
2304587
25 000
2304586
24 000
2304549
23 000
2304479
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 509 EUR, 2 850 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.