Dirck Stoop batalj

350790

DIRCK STOOP (Utrecht, 1610-1681): Bataljscen mellan holländare och turkar, olja på parketterad pannå, 57,5 x 90,5 cm
På baksidan äldre etikett med ägaremblem.
Konsthistoriken Arnold Houbraken (1660-1719) nämner Stoop som en förnämlig hästmålare, särskilt omtyckt för sina bataljer.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Bataljscenen var ett mycket uppskattat motiv under 1600-talet. Genom den här målningens symbolik ville man förmedla bilden av de kristnas överlägsenhet över turkarna

Parketterad pannå med retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Dirck Stoop batalj

Budhistorik (13 bud)
2304601
26 000
2304587
25 000
2304586
24 000
2304549
23 000
2304479
22 000

Slutpris SEK:
26 000
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer