Kolonnskåp Karl Johan

350788

KOLONNSKÅP, 2 st., snarlika, stockholmsarbeten i Karl Johan, varav ett av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837) otydligt signerat D. Sehfbom [...], fanerade med mahogny, beslag av mässing, rak form med krönande profilerade listverk, inredning av hyllor, nycklar finns, höjd 193,5 respektive 195,5, 55 x 44,5 respektive 57 x 44,5 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2001, nr 1856

Skador, lagningar

Rum 19

Kolonnskåp Karl Johan

Budhistorik (12 bud)
2304303
18 000
2304302
16 000
2304301
15 000
2304059
13 000
2304058
11 500

Slutpris SEK:
18 000
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 840 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer