Kolonnskåp Karl Johan

350788

KOLONNSKÅP, 2 st., snarlika, stockholmsarbeten i Karl Johan, varav ett av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837) otydligt signerat D. Sehfbom [...], fanerade med mahogny, beslag av mässing, rak form med krönande profilerade listverk, inredning av hyllor, nycklar finns, höjd 193,5 respektive 195,5, 55 x 44,5 respektive 57 x 44,5 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2001, nr 1856

Skador, lagningar

Rum 19

Kolonnskåp Karl Johan

Budhistorik (12 bud)
2304303
18 000
2304302
16 000
2304301
15 000
2304059
13 000
2304058
11 500

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.