Gästabudsbord barock

350787

GÄSTABUDSBORD, barock, 1700-tal, Hälsingland, sannolikt Delsbo socken, rektangulär skiva med bockbordsunderede med dubbla tvärslåar, målad dekor av kransar, stiliserade bladornament samt initaler och inskriftsband, höjd 80, 326 x 87 cm

Repor, slitage, retuscher

Möbler, Matbord, Allmoge

Gästabudsbord barock

Budhistorik (10 bud)
2289621
28 000
2298160
27 000
2289621
26 000
2298159
25 000
2289621
24 000

Slutpris SEK:
28 000
2 702 EUR, 3 069 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.