Deltagrmedalj: OS Chamonix 1924 Sportauktion

349302

OLYMPISKA SPELEN CHAMONIX 1924, deltagarmedalj , försilvrad med emaljerade detaljer, påskrift, SPORTS D´HIVER CHAMONIX MONT BLANC CONCURRENT COF, numrerad 1326, diamter 4 cm; ett fotografi (kopia) medföljer föreställande Svenska skidåkare på besök i Paris 1924, Menotti Jagkobsson stående till höger.

PROVENIENS: Karl Alfred Menotti "Nottan" Jakobssons familj
HISTORIK: Karl Alfred Menotti "Nottan" Jakobsson (Sverige, född Stockholm 1892-1970 i Enskede), var en svensk idrottare som var aktiv inom nordisk skidsport under 1920-talet. Han vann hoppningen i Coupe de France 1923 och blev svensk mästare i backhoppning 1917 och 1921, samt i nordisk kombination 1917.
Han medverkade vid olympiska vinterspelen i Chamonix 1924 i backhoppning och slutade på sjunde plats samt i nordisk kombination där han slutade åtta.
"Nottan" var mycket aktiv i sportkretsar och var bland annat med och startade Djurgårdens backhoppningssektion.

Diverse, Samlarobjekt, Temaauktion, Sport och fritid, Vapen/Medaljer

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2358338
32 000
2359283
31 000
2358338
30 000
2359282
29 000
2358338
28 000

Slutpris SEK:
32 000
3 126 EUR, 3 658 USD
Utropspris SEK:
32 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.