Kjell Löwenadler Prins Bertil Sportauktion

347243

MOTORPRINSEN - KJELL LÖWENADLER (1905-1993): Porträtt av Prins Bertil Bernadotte -"Motorprinsen", Skytteförbundets Överstyrelse, signerad och daterad Löwenadler 1968, olja på duk, 80x63 cm

HISTORIA:
Prins Bertil (1912-97) var känd som "motorprinsen" med anledning av sitt intresse för bilar, vilka han samlade på. Han var också idrottsintresserad och blev därmed även kallad "idrottsprinsen". Andra populära benämningar var "Skridskoprinsen", "Hopparprinsen", "Flygarprinsen", "Mc-prinsen", "Golfprinsen" och "Bouleprinsen". Hemma i Sverige var han ordförande i Kungliga automobilklubben, Riksidrottsförbundet, Sveriges olympiska kommitté samt Skytteförbundets överstyrelse. Sannolikt var det Bertils motorintresse som ledde till att han fick inviga Sveriges första motorväg (den 11 kilometer långa sträckan mellan Malmö och Lund) år 1953. Han klippte inte bara invigningsbandet, utan var också den förste att köra på denna motorväg.

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (16 bud)
2359600
3 400
2359234
3 200
2359234
2359232
2 600
2359231

Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer