Lennart Hyland porträtt Sportauktion

346228

LENNART "Den glider in i mål" HYLAND, porträtt, oljemålning signerad Anders Lundquist, 72x59 cm, 2 Lp-skivor medföljer "Rekord reportage radio", "Heja Sverige friskt humör";
PROVENIENS: Tuss Hyland

HISTORIK:
Orden "Den glider in i mål" kommer från ett berömt referat av den svenske radioreportern Lennart Hyland då Nils Nilsson gjorde det avgörande målet i tom målbur då Sverige vann med 5-3 mot Kanada. Sverige vann sedan hela turneringen vid världsmästerskapet 1962 i Colorado Springs i USA.

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (1 bud)

2360252
2016-02-27 17:50:36

2016-02-27 kl 18:00
Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer