Lennart Hyland porträtt Sportauktion

346228

LENNART "Den glider in i mål" HYLAND, porträtt, oljemålning signerad Anders Lundquist, 72x59 cm, 2 Lp-skivor medföljer "Rekord reportage radio", "Heja Sverige friskt humör";
PROVENIENS: Tuss Hyland

HISTORIK:
Orden "Den glider in i mål" kommer från ett berömt referat av den svenske radioreportern Lennart Hyland då Nils Nilsson gjorde det avgörande målet i tom målbur då Sverige vann med 5-3 mot Kanada. Sverige vann sedan hela turneringen vid världsmästerskapet 1962 i Colorado Springs i USA.

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Sport och fritid

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (1 bud)

2360252
2016-02-27 17:50:36

2016-02-27 kl 18:00
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.