Märtha Bolin-Clason (1902-1988)

357232

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Porträtt av Bibliotekarie Elisabeth Bennet, signerad och otydligt daterad ´M. B. Clason´ och Märtha Bolin
Clason/Elisaneth Bennet´, på baksidan, olja på duk
46,5 x 38,5 cm.

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 32 ´Porträtt Elisabeth B´
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 64 ´Porträtt Elisabeth B´.
Norrköping, Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 53 ´Porträtt Elisabeth B´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (15 bud)
2294412
1 700
2294243
1 600
2294243
2294325
1 400
2294243

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.