MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)

357076

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988);
Kåseberga, signerad "M. B-CLASON", a tergo daterad "Kåseberga Sept. 1977", olja på duk
61 x 73,5 cm

HISTORIK:
Vyn är tagen mot Kåsehuvud, en bergsformation som höjer sig 30 meter över havet, vilken är en förlängning av Sandhammarens rev. Kåseberga är ett fiskeläger beläget i Ystads kommun i Skåne. Några hundratal meter nordöst om byn återfinns Ales stenar, Sveriges största skeppssättning.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (13 bud)
2293585
4 800
2293499
4 600
2293499
4 400
2293246
4 200
2293056

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.