MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

357075

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av karin Bolin, profil, signerad och daterad "M C. 31.", olja på pannå, 27 x 20,6 cm

HISTORIK:
Karin Bolin var konstnärens äldsta syster.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (10 bud)
2293155
2293153
750
2293149
700
2293146
650
2293142
600

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.