Bordsur Paris 1840-tal

357035

BORDSUR, 1840-tal, form av lyra, dekor med svanar och fåglar, på stensockel, förgylld brons, urverk märkt Japy fils samt Mottu frés ā Paris, höjd 31 cm, pendel och nyckel finns
Historik:
Mottu Freres Paris, Mottu bröderna, hade sin tillverkning på Rue Grenville, Saint Honore i Paris på 1840-talet.

Sockel med lagning

Klockor/Ur, Bordsur

Monter 6

Bordsur Paris 1840-tal

Budhistorik (11 bud)
2289591
8 000
2289589
6 000
2288103
5 800
2279947
4 200
2279258

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.