Porträtt av hovsekreteraren Paul von Jacobsson

356803

NICLAS LAFRENSEN (1737-1807) tillskriven, porträtt föreställande hovsekreteraren Paul von Jacobsson (1756-1821) klädd i brun rock, broderad väst och kravatt, olja på pannå, oval 24 x 19 cm
PROVENIENS: Christoffer Eichhorns samling, Stockholm
Aktiebolaget H.Bukowskis Konsthandel, Stockholm, katalog 152, nr 242

Paul von Jacobsson utnämndes till hovsekreterare hos hertig Fredrik Adolf 9 april 1778

Retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Budhistorik (7 bud)
2289027
3 400
2288543
3 200
2288542
2282758
2 800
2278362
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.