Smörask, fajans, Delft, Holland 1700-tal

356728

SMÖRASK med lock och fat, Delft, Holland, sannolikt Johannes Pennis för De Porceleyne Schotel 1723-63, fajans, kinesiserande dekor i blått, två delar signerade P, etikettmärkt Rörstrands samling N 32, askens höjd 6,5, fatet 19 x 19 cm; glasyrnagg
PROVENIENS: Tidigare i Rörstrands samling

Keramik/Porslin

Budhistorik (7 bud)
2285867
2285678
1 600
2279729
650
2274023
600
2273002
550

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.