Ljuskrona nyrokoko

356727

LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, för 18 ljus, stomme i mässing, förgyllda armar och dekor, ljuspipor och enstaka blomdekor i opalinglas, behängd med prismor, höjd ca 120, diameter 90 cm

En ljuspipa med skadat opalinglas, en opalinglasblomma saknas, en ljuspipa saknas, ngn enstaka prisma saknas

Belysning, Ljuskronor

Rum 17

Ljuskrona nyrokoko

Budhistorik (10 bud)
2287365
6 000
2277947
4 400
2277946
4 200
2277945
2276654
3 800

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.