MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) MFL

356628

MÄRTHA BOLIN-CLASON mfl, GRATULATION:
12 st teckningar, akvareller och oljor utförda i november 1922 av 12 elever på Konstakademien inklusive Märtha Bolin, samtliga signerade och daterade, varierande storlekar, bladstorlek ca 44 x 36,5 cm
Sven Gunnar Berglund, Märtha Bolin, A. Herbert, John Johansson, Charles Ruitfluere, Ihrene Dahlo, V. Mahjkjed, Stina Nordvall, Gustaf Bellman, Karl Dahlqvist (1900-71), G. Sundwall, Tor Hörlin (1899-1985);

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Fläckar, Märtha Bolin-Clasons verk är ramad, övriga oramade

Budhistorik (4 bud)

2292928
2282629
700
2282627
2281105

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.