Uno Stallarholm Märtha Bolin-Clason

356627

UNO STALLARHOLM (1894-1974);
Porträtt av Märtha Bolin Clason, signerad och daterad ´St - n. 21´, blyerts och kol på papper, 25 x 19 cm.

HISTORIK:
Utförd under Märtha Bolins studietid på Konstakademien

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (6 bud)
2294351
1 600
2294230
2294230
2279713
2294227

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.