Märtha Bolin-Clason

356626

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988);
Sidi Bou Said,Tunisien, inskriberad ´Sidi Bou Said´ och signerad ´M. C. Sidi Bou Said´, på passpartouten, med färgindikationer, akvarell och blyerts på papper, 29 x 22 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26. Sidi Bou Said är en stad belägen 2 mil nordväst om Tunis i närheten av Karthago. Många kända konstnärer har vistats där bl.a Paul Klee och August Macke

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Hanteringsveck

Märtha Bolin-Clason
Budhistorik (2 bud)

2292092
2291628

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.