MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356622

ISAK GUSTAF CLASON (1893-1964);
Märtha Bolin-Clason i sjukbädden, signerad ´Märtha ritad av J. G. C på bröllopsresan Tunis jan 1926, G. C.´ och ´Märtha vill inte stiga upp´, på baksidan, akvarell och blyerts på papper, 28 x 21 cm.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (17 bud)
2294662
2 600
2294575
2 400
2294575
2293788
2293788
1 700

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.