MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356620

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Arholma, signerad ´M. Bolin-Clason f´ och betitlad ´Arholma´, på passpartouten, akvarell på papper,
23x 32 cm

HISTORIK:
Arholma är en ö i Björkö-Arholma socken i Stockholms norra skärgård.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Passepartout med text dold

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
2292452
2292438
2292429
2285947
950
2292423
950

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.