MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356619

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Hos Mamma, signerad och daterad ´M. B-Clason maj 46´ och betitlad , ´hos mamma´, blyerts, kol och färgkrita på papper, 34 x 27 cm

HISTORIK:
Utförd på Hästnäs, konstnärens föräldrahem

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (25 bud)
2294657
1 700
2294637
1 600
2294648
1 600
2294637
2294642

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.