MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356617

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); På beachen,
inskriberad ´Bohlin-Claeson´, på baksidan, blyerts, akvarell och täckvitt på papper, 33 x 41 cm

HISTORIK:
Utförd i Rio de Janeiro under ett besök hos sin dotter Martina, gift med Lars Knutsson, fram till 1964 anställd av Utrikesdepartementet, för vars räkning han en tid tjänstgjorde i Rio de Janeiro.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (23 bud)
2277302
4 600
2292515
4 400
2277302
4 200
2292511
2277302
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.