MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356616

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Mor och barn, signerad och daterad ´M. B-CLASON.-65´ och ´Märtha Bolin-Clason f. Singapore 65´, på passpartouten, akvarell på papper, 27 x 37 cm

HISTORIK:
Avporträtterad är Martina Knutsson, f. Clason, konstnärens dotter, med sonen Lukas (f. 1964) eller dottern Filippa (f, 1965). Martinas man, Lars Knutsson, var anställd av Utrikesdepartementet och tjänstgjorde en tid i Rio de Janeiro och London innan han gick över till SAS för vars räkning han stationerades i Singapore. 1966 öppnade han tillsammans med Martina modeföretaget Gul & Blå.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Passepartout med text dold

Budhistorik (22 bud)
2287977
2 800
2292690
2 600
2287977
2 400
2292685
2287977

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.