MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356615

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av Musikant, Tunisien, signerad och daterad ´M. C. musikant/Kaouat El Kouba./Sousseh Jan.1926´, svart bläck på papper, 27 x 22 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (1 bud)

2289844
2016-01-28 22:56:48

2016-01-30 kl 11:32
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.