MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356614

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av en Tunisier, signerad och daterad ´M. C Kairoman Jan. 1926´, svart bläck och sepia på papper, 28 x 21 cm

HISTORIK:
Utförd under konstnärens bröllopsresa 1925-26

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Hanteringsveck

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (2 bud)

2293017
2281757

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.