MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356611

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988); (2)
Litografen Gasten Dorfinant (f. 1880), Paris, signerad ´M. B-C / Mr.Gasten Dorfinant lit. tryck Paris´, blyerts och grå sepia på papper, 32 x 25 cm

Medföljer etsning med Parismotiv av Gasten Dorfinant dedicerad till Märtha Bolin

HISTORIK:
Utförd i Paris 1923-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (17 bud)
2292966
3 400
2291490
3 200
2277337
2277337
2 600
2291488
2 400

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.