MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356610

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av Arvid Bolin (1862-1930), konstnärens far, signerad och daterad ´MB 10/8 20 Pappa´, blyerts på papper, 35 x 21 cm

HISTORIK:
Utförd samma år som Bolin inledde sina studier på Konstakademien

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (7 bud)
2292639
600
2292520
550
2292520
500
2292149
450
2281751

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.