MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356609

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Hulay, Île-de France, inskriberad och daterad ´Hulay 15 sept´, blyerts på papper lagd på kartong, 20 x 22 cm.

HISTORIK:
Utförd under konstnärens vistelse i Paris 1923-25

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Papperskada i nedre hörn

Budhistorik (12 bud)
2294306
2281164
2294281
2281164
1 700
2294275
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.