MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356597

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Självporträtt; a tergo studier av händer , signerad ´MBolin f./MB/28/8 20´ och inskriberad ´mammas händer´ på baksidan, blyerts på papper, 36 x 24 cm
Utförd samma år som Bolin inledde sina studier på Konstakademien

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (21 bud)
2294602
8 400
2293769
8 200
2293769
7 000
2294597
6 800
2293769
5 400

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.