MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) teckning

356596

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Självporträtt, signerad och daterad ´MBolin f./MB/27/8 20´, blyerts på papper, 36 x 24 cm
Utförd samma år som Bolin inledde sina studier på Konstakademien

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Gulnader

Budhistorik (32 bud)
2293556
4 200
2293371
2293546
3 800
2293371
3 600
2293540
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.