MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) teckning

356595

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Självporträtt, signerad MBolin 27/12 1922, inskriberad ´självporträtt sökte till akademien´, på baksidan, blyerts på papper, 27 x 24 cm

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Hanteringsveck

Budhistorik (66 bud)
2293102
64 000
2293100
62 000
2293090
60 000
2293090
56 000
2293081
54 000

Slutpris SEK:
64 000
6 445 EUR, 7 322 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.