MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356594

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Kust Kreta I, Kust Kreta II och Kust Kreta III,
en signerad ´M. B-Clason´, en ´Märtha Bolin Clason f./Kust Kreta´, på baksidan och en osignerad, olja på duk lagd på masonit, vardera cirka 24 x 33 cm.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (29 bud)
2293796
4 600
2293790
4 400
2293783
4 200
2293779
2293775
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.