MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) litografi

356593

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Hos Tante Faster, signerad och daterad ´M B-CLASON 1942 1947´, i plåten, provtryck, färglitografi, bladstorlek 61,5 x 46 cm, bildstorlek 54,5 x 46 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, Liljevalchs Konsthall, Nordiska konstnärinnor, 16 oktober-7 november 1948, 413 ´Hos Tante Faster färglitografi 1947´

HISTORIK:
"Tante Faster" refererar till konstnärens faster.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Budhistorik (12 bud)
2288000
900
2292471
850
2288000
750
2289584
700
2288000
650

Slutpris SEK:
900
91 EUR, 103 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.