MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988) litografi

356592

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Slända i vassen, signerad M.B Clason -46, 30 ex, färglitografi, bladstorlek 35 x 45 cm, bildstorlek 27 x 34 cm.

LITTERATUR:
Svenskt Konstnärslexikon, Vol. I, 1952, avb. helsida, s. 215

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 79 ´Slända i vassen / 1937´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 64 ´Slända i vassen´
Provtryck. Endast utfört i 30 exemplar

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (16 bud)
2292393
1 400
2292360
1 300
2292392
1 300
2292360
2292278

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.