MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356590

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Porträtt av Agneta Gahn, signerad och daterad ´M. B. Clason 1932´, olja på duk, 27 x 24 cm.

HISTORIK:
Agnetha Gahn var dotter till arkitekt Walther Gahn, arbetspartner till Märthas man, arkitekt Gustaf Clason.

UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 24 ´Agnetha Gahn 1932´.
Falun, Falu konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, n. 38 ´Agneta Gahn´.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (22 bud)
2294313
2 400
2294305
2294301
2294301
1 700
2294290
1 600

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.