MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356587

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
"Från Scottland", signerad M.B-Clason, betitlad på baksidan, olja på duk, 33x55 cm;
Originalram

UTSTÄLLD:
Eskilstuna, Eskilstuna Konstmuseum, Märtha Bolin-Clason, Tony Emilson, Folke Heybroek, 18 november-2 december 1956, nr. 35 "Från Skottland"

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (24 bud)
2292215
3 400
2294666
3 200
2292215
2294595
2 800
2292215
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.