MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356586

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);"Eld", monogramsignerad MBC, emalj på plåt, 20 x 20 cm.

HISTORIK: Utförd omkring 1960. En av fyra unika emaljarbeten ingående i serien över de fyra elementen - eld, jord, vatten och luft. För ytterligare verk ingående i denna serie - se auktionsnr. 356588.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (19 bud)
2294061
4 200
2294040
2293854
3 800
2292790
3 600
2293851
3 600

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.