MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356584

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Vattenbäcken, Norrland, signerad ´M. B. Clason´, olja på duk lagd på masonit, 44 x 31 cm

HISTORIK:
I förgrunden har konstnären införlivat sig själv målandes vid ett staffli

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (25 bud)
2292556
2292725
1 900
2292556
1 800
2292717
1 700
2292556
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.