MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356581

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Från Norrland IV-Bäcken, signerad ´M B-C.´ och ´Märtha Bolin-Clason/Fjällnäs Norrland IV "Bäcken"´, på baksidan
olja på duk lagd på masonit, 23 x 33 cm

UTSTÄLLD:
Stockholm, De Ungas Salong, Märtha Bolin-Clason, 15 oktober-3 november 1966, nr. 41 ´Från Norrland IV´.
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 54´Från Norrland IV, Bäcken.
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 45 ´ ´Från Norrland IV, Bäcken´.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (20 bud)
2292375
4 200
2292301
2292295
3 800
2292275
3 600
2292294
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.