MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)

356578

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988);
Från Norrland I-björkar, signerad ´M. B-C´ och ´Märtha Bolin-Clason/Från Lappland Björkar´, på baksidan, olja på kartong, 23 x 33 cm

UTSTÄLLD:
Sundsvall, Njurunda, Kusten (Pelarsalen), Stockviksverken, Oljemålningar av Märtha Bolin-Clason, 12-19 februari 1967, nr. 51 ´Från Norrland I-björkar´.
Norrköpings konstforum, Märtha Bolin-Clason, 31 januari- 18 februari 1968, nr. 43 ´Från Norrland-björkar´

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

Läs mer

Budhistorik (35 bud)
2293212
14 500
2293198
14 000
2293198
11 500
2292566
11 000
2292566
10 500

Slutpris SEK:
14 500
1 460 EUR, 1 659 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.